Visas preces
Aizvērt izvēlni
e-veikalsKā izvēlēties portatīvo datoru?
Content section image

Kā izvēlēties portatīvo datoru? 

Jauna portatīvā datora iegāde noteikti nav tā ikdienišķākā lieta, tāpēc pirms izvēles svarīgi izvērtēt - kam tieši savu maciņu atveram. Te būs galvenie kritēriji, kam pievērst uzmanību. 

Budžets  

Nosakot skaidrus budžeta griestus, pie īstā datora varam nokļūt pavisam ātri - īpaši, ja nav vēlmes iedziļināties tā specifikā. Tev atliek vien nosaukt summu konsultantam Tet veikalā vai tet.lv/veikals čatā, un tev tiks piedāvāts labākais dators izvēlētās summas robežās. Tik vienkārši!  

 

Pielietojums

Tāpat svarīgi ņemt vērā, kādam nolūkam jaunais dators tiek iegādāts un ar kāda "smaguma" uzdevumiem tam ikdienā nāksies saskarties.  

 

 • Mājām un mācībām. Tie būs ikdienas datori vienkāršiem uzdevumiem – sērfošana internetā un darbs ar dokumentiem ir šo datoru specialitāte.
 • Biznesam. Ikdienas datoru nopietnais brālis - šie datori visbiežāk ir jaudīgāki un izturīgāki, lai darbos viss noritētu bez aizķeršanās. 
 • Gaming. Te datora uzdevums ir pavisam skaidrs – ļaut tev baudīt iemīļotās spēles prieku. Un tā kā tieši spēles ir viena no prasīgākajām lietām, ar ko datoram ir jātiek galā, vari būt drošs - gaming dators būs lieliska izvēle arī ikdienas lietošanai.

 

Apvienojot šos divus kritērijus, top skaidrs, ko no datora varam sagaidīt. Pielietojums atbildēs par datora virzienu, kurā tas tēmēts, taču ar budžetu algoritms vēl vienkāršāks – jo lielāks, jo labāku veiktspēju varam  sagaidīt. 

 

Content section image
Content section image

Operētājsistēma 

Portatīvā datora izvēlē bieži vien neapzināti tiek izlaists solis par operētājsistēmu. Iemesls? Vai nu fokuss tiek likts uz "dzelžiem" vai vienkārši tāpēc, ka "Man iepriekš bija tāds, tādēļ arī nākamo pirkšu tieši tādu pašu."  

 

Bet kas tieši ir operētājsistēma? Vienkārši izsakoties, ja pats dators ir automašīna, operētājsistēma ir šoferis un tu kā lietotājs, sēdi aizmugurē (komforts taču!), dodot norādes šoferim.  

 

Par lielākajiem sāncenšiem Windows un MacOS


Windows datoru galvenā priekšrocība ir tā, ka tie nav piesaistīti vienam konkrētam zīmolam. Tas nozīmē, ka tev tiek dota lielāka izvēle un lieliska veiktspēja par draudzīgāku cenu.  

 

Savukārt MacOS operētājsistēma ir pieejama tikai Apple zīmola datoriem. Lai arī salīdzinājumā ar Windows iekārtām izvēle nebūs tik plaša, gala produkta kvalitāte tiešām pārsteigs. Un kas ir ne mazāk būtiski, Apple dators lieliski sastrādāsies ar citām tavām Apple ierīcēm. Ko tādu līdzvērtīgā līmenī Windows nodrošināt nespēj, tādēļ jārēķinās, ka MacOS datori būs dārgāki. 

 

Tehniskā puse:

Kad "šoferis" ir izvēlēts, varam domāt par datora izmēriem, tehnisko specifikāciju un tā tālāk. 
Ja portatīvo datoru plāno bieži ņemt līdzi arī ārpus mājām, dzīvei kustībā visērtākie būs vidēja izmēra 13-14 collu datori, taču tāpat tavai izvēlei ir pieejami mazie 11 collu vai iespaidīgākie 16 collu ekrāni, kas īpaši piemēroti spēlēm. 

Procesors

Bieži saukts par "datora smadzenēm", atbild par lielu daļu datora jaudas. Meklējot portatīvo datoru, būs jāizvēlas starp diviem līdzvērtīgiem konkurentiem – Intel un AMD. Šo ražotāju populārākie modeļi tiek dalīti sērijās 3, 5, 7 un 9. Piemēram, Intel gadījumā i5 AMD analogs ir Ryzen 5. Lai izskaitļotu, kurš no tiem būs tev piemērotākais, te apraksts pa kategorijām:

 

 • i3 vai Ryzen 3 visbiežāk ir datoriem, kam ikdiena būs vienkārši uzdevumi. 
 • i5 vai Ryzen 5 vidējas veiktspējas procesori, kas lieliski tiks galā ar vairumu uzdevumu. 
 • i7 vai Ryzen 7 augstas veiktspējas procesori sarežģītiem uzdevumiem.  
 • i9 vai Ryzen 9 augstākās veiktspējas procesori. 

 

Īsumā, jo lielāks ir cipars, jo lielāku jaudu var sagaidīt no procesora. Jāpiebilst, ka katra no šīm sadaļām tiek dalīta arī sīkāk -  visbiežāk lielāks cipars nozīmēs arī jaunāka gada vai lielākas jaudas procesoru. Tas būs aktuāli, ja salīdzināsi vairākus variantus vienā kategorijā. 

Content section image
Content section image

Operatīvā atmiņa (RAM) 

Tā ir vieta, kur datorā glabājas visi aktuālie uzdevumi. Operatīvo atmiņu bieži salīdzina ar galda virsmu – jo lielāka galda virsma, jo vairāk uzdevumu, ar kuriem vienlaicīgi vari darboties. Ja galda virsma ir maza, mēs nevaram sākt jaunus uzdevumus, kamēr iepriekšējie nav pabeigti vai pārtraukti un pabīdīti malā. Uz doto brīdi kā minimumu iesakām izvēlēties 8GB operatīvo atmiņu jeb RAM. Ja datoru izmantosi spēlēm vai  jaudīgām programmatūrām, izvēlies 16GB un vairāk.  

 

Cietais disks 

Tas atbild par failu apjomu, ko datorā ir iespējams uzglabāt. Cietā diska ātrums ir svarīgs datora veiktspējai, jo tas ietekmē datora ieslēgšanas ātrumu, programmu atvēršanās laiku un sekundes, kas tiks pavadītas spēļu ielādes ekrānā. Tiek izdalītas divas lielas kategorijas – SSD un HDD. 

 

 • HDD ir vecāka un lēnāka tehnoloģija, taču draudzīgāka cenā uz lielu ietilpību. Tagad HDD visbiežāk tiek izmantota kā papildu krātuve. 
 • SSD ir jaunāka un daudz ātrāka tehnoloģija. SSD tiek izdalīti divās kategorijās SATA un NVME. NVME būs līdz pat 7 reizēm ātrāks par SATA SSD. 

 

Iesakām izvēlēties datoru ar SSD vai SSD un HDD kombināciju. 

 

Content section image
Content section image

Videokarte 

Video karte atbild par informācijas attēlošanu ekrānā - jaudīgām nodarbēm būs nepieciešama jaudīga videokarte. 

 

Portatīvajiem datoriem videokarte jau ir iebūvēta procesorā un ikdienas uzdevumiem ar to būs gana. Jāpiebilst, ka integrēta videokarte grafisko atmiņu ņem no operatīvās atmiņas apjoma, kas būtiski ietekmē operatīvās atmiņas apjomu, spēlējot spēles vai izmantojot jaudīgas grafiskās programmas - tādā gadījumā bez atsevišķas videokartes čipa neiztikt.  

 

Šobrīd populārākās videokartes ir Nvidia Geforce ražojums, taču svarīgi saprast, kā ražotājs šīs videokartes dēvē. 
Par piemēru ņemot divas Nvidia Geforce videokartes 3070 un 3050 – pirmais cipars atbild par to, kuras sērijas videokarte tā ir –  lielāks cipars nozīmēs, ka videokarte ir jaunāka. Pēdējie divi cipari atbild par videokartes klasi. Līdzīgi kā procesoros, tās tiek dalītas 50, 60, 70, 80.. klasēs, kur lielāks cipars nozīmēs lielāku jaudu. Salīdzinot, 3070 videokarte būs jaudīgāka par 3050 videokarti. 

 

Arī te algoritms ir pavisam vienkāršs - lielāks cipars, lielāka jauda, lielāka cena.

 

Ar ko vēl jārēķinās? 

Vairumam datoru parasti ir iespējams paplašināt operatīvo atmiņu un SSD. Šī būs Windows portatīvo datoru stiprā puse.  

 • Puse no portatīvā datora ir ekrāns, tāpēc ir vērts izvērtēt arī tā tehnoloģiju. Populāra un plaši atzīta ir IPS tehnoloģija, kamēr to vēl nav paspējis aizstāt OLED. 
 • Papildu ērtībām tavai izvēlei pieejami arī portatīvie datori arī ar skārienjūtīgu ekrānu.  
 • Nedrīkst aizmirst par akumulatoru. Iekārtas aprakstā būs norādīts laiks, ko dators spēj pavadīt bez pievienota lādētāja. Taču svarīgi ņemt vērā, ka ražotāja testos šāds stundu skaits tiek iegūts samazinot ekrāna spilgtumu un datorā palaižot  vienkāršas programmas. Lai saprastu datora reālo akumulatora ietilpību, noņem 30% no norādītā apmēra. 
 • Aksesuāri! Lai varētu izmantot visas jaunā datora iespējas un tā lietošana būtu maksimāli ērta, iegādājies arī kvalitatīvu somu, peli, monitoru un citus aksesuārus. Tas viss pieejams arī Tet e-veikalā. 
 • Diskdzinis ir tuvāk vēsturei nekā tagadnei – vairākumam mūsdienu portatīvo datoru vairs nav optiskās iekārtas, kas varētu nolasīt CD vai DVD diskus. Ja tas tomēr ir vajadzīgs, lasītāju vari iegādāties atsevišķi.  
 • Dokumentu atvēršanai, lasīšanai un rakstīšanai visbiežāk tiek izmantots Microsoft Office.  Iegādājoties Windows datoru, dāvanā saņemsi Office 365 uz mēnesi bez maksas! 
Content section image

Ceram, ka šis raksts palīdzēja iepazīt portatīvo datoru pasauli un esi tuvāk sava jaunā datora izvēlei. Ja tomēr vēl šaubies, izmanto Tet e-veikalā pieejamo salīdzināšanas rīku vai ceļvedi. Tāpat padomu vienmēr vari lūgt mūsu kolēģiem mājaslapas čatā vai tev tuvākajā Tet veikalā.  

 

 

 

 

 

 

  Andis Neilands
  Tet mākslīgā intelekta biznesa attīstības speciālists, bloga autors.

Lasīt citus šī autora rakstus

Pirktākie portatīvie datori

Prece ir veiksmīgi pievienota grozam!

Jā, salīdzināt preces

Produkts nav pievienots grozam!

Produkts netika pievienots grozam, jo netika izvēlēts vienots DM termiņš