Senioru mājsaimniecībās arvien aktīvāk internetu lieto naudas transakcijām

Senioru mājsaimniecībās arvien aktīvāk internetu lieto naudas transakcijām
25/11/2015

Gan senioru, gan Latvijas kopējo mājsaimniecību iedzīvotāji internetu visbiežāk lieto norēķiniem internetbankā un specializētajos norēķinu portālos, sekojot līdzi jaunumiem un notikumiem, kā arī uzziņām un informācijas meklēšanai, liecina Lattelecom sociālās atbildības iniciatīvas Pieslēdzies, Latvija! pētījums.

Trīs ceturtdaļās senioru mājsaimniecību* internetu lieto norēķiniem internetbankā un specializētajos portālos. Gandrīz tikpat bieži internets ir nepieciešams, lai sekotu līdzi jaunumiem, savukārt 70% - uzziņām un informācijas meklēšanai. 2015. gadā sociālos tīklus regulāri lieto jau katrā otrajā senioru mājoklī, kamēr Latvijas mājsaimniecībās kopumā – 63%. 

"Salīdzinot ar 2014. gadu, senioru mājsaimniecībās arvien vairāk internetu lieto naudas transakcijām, kas ir būtisks rādītājs informācijas sabiedrības attīstībā. Par 7% ir pieaugusi interneta izmantošana norēķiniem internetbankā un specializētajos norēķinu portālos. Jau katrā piektajā senioru mājsaimniecībā internetu izmanto arī preču un pakalpojumu iegādei, kas ir par 40% vairāk nekā iepriekšējā gadā," stāsta Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

Seniori, kuri datoru un internetu vēl nelieto, bet būtu ieinteresēti to apgūt, uzskata, ka tas ļautu ietaupīt laiku, izmantojot uzziņas iespējas (70% senioru). Divas trešdaļas senioru uzskata, ka ar internetu varētu ātrāk, ērtāk un lētāk apmaksāt rēķinus, savukārt 61% uzskatam, ka tas ļautu ietaupīt laiku, veicot ikdienas darbības sev ērtā laikā. 

Kopš 2008./2009.mācību gada, kad Lattelecom sāka Pieslēdzies, Latvija! iniciatīvu, ar pašvaldību un skolu atbalstu apmācīti jau vairāk nekā 28 tūkstoši senioru no 50 gadu vecuma. Lai arī reģistrācija kursu apguvei ir noslēgusies, mācības joprojām norisinās Rīgā un Liepājā, savukārt Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Jelgavā un Cēsīs šī gada mācības ir noslēgušās. Pieslēdzies, Latvija! septītajā mācību gadā iniciatīvas realizācijā iesaistīta Rīgas Aktīvo senioru alianse (RASA). Biedrības biedri reģistrē iniciatīvas dalībniekus, koordinē mācību grupas un nodrošina mācības Rīgā.

* Aptauja "Latvijas iedzīvotāju aptauja: Latvijas mājsaimniecību vajadzības telekomunikāciju sektorā" veikta no 2015. gada marta līdz maijam sadarbībā ar pētījumu kompāniju GfK Custom Research Baltic, aptaujājot 1804 Latvijas mājsaimniecības.