06 | 11 | 2013
Pasniegtas projekta "Pieslēdzies, Latvija!" piecgades jubilejas balvas

Otrdien, 5.novembrī Rīgā, Latvijas Nacionālajā operā tika pasniegtas bezmaksas datorapmācību projekta „Pieslēdzies, Latvija!” jubilejas balvas, septiņās nominācijās godinot aktīvākos skolotājus, seniorus un pašvaldības, kas pašaizliedzīgi iesaistījušies digitālās plaisas mazināšanai cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Piecu gadu laikā projektā datorprasmes apguvuši jau vairāk nekā 20 tūkstoši senioru visā Latvijā.

Nominācijā Gada iedvesma Valsts prezidents Andris Bērziņš sveica vecāko projekta dalībnieci – 95 gadīgo talsinieci Lidiju Burčaku, kura, neskatoties uz cienījamo dzīves gājumu, ar lielu aizrautību apguvusi jaunas zināšanas un sekmīgi izgājusi visus trīs projekta apmācību līmeņus. „Šajā nominācijā ir kas tik īpašs, tik pārsteidzošs un šķietami gandrīz neiespējams, ka es pie speciālās prezidenta balvas pieliku arī savu privāto e-pasta adresi. Vai Latvijas cilvēku spējas ir ierobežotas? Nav. Jo cilvēks, kurš grib, spēj visu!” uzrunā norādīja Valsts prezidents. Savukārt Burčakas kundze atzina „Sākumā es biju nobaidījusies, es skaidri pateicu, ka nezinu ne ā, ne bē. Bet tas atvēra pasauli. Kamēr cilvēks dzīvo, tikmēr viņam ir jāmācās, jo dzīve ir tik interesanta un daudzveidīga. Ja nemācās, cilvēks atpaliek, un es negribu atpalikt.”

Nominācijā Roku rokā tika sumināta Priekules novada Krotes Kronvalda Ata pamatskolas direktore Inese Vītoliņa, kura ar sirdi un dvēseli iesaistījās projekta organizatoriskajā norisē, nesavtīgi sniedzot atbalstu un palīdzību projekta dalībniekiem. „Iedzīvotājiem lauku teritorijā nav lielu iespēju apgūt jaunas zināšanas, kur nu vēl bez maksas, bet Inese Vītoliņa dara visu, lai šādu iespēju būtu vairāk. Viņa uzstāja, lai novadā tiek sākta mūžizglītības programma, viņa nokomplektēja vairākas Pieslēdzies, Latvija! mācību grupas un šobrīd jau strādā pie nākamā projekta, lai seniori varētu apgūt angļu valodu,” norādīts nominanta pieteikumā. Balvas pasniedzēja - labklājības ministre Ilze Viņķele – vaicāja: „Vai skola ir domāta tikai tādēļ, lai tur mācītos tikai bērni līdz 19 gadiem? Lai skola būtu atvērta tikai līdz četriem? Man ir liels prieks, ka mums netrūkst šādu uzņēmīgu cilvēku, kas atver savas durvis un palīdz līdzcilvēkiem”. Savukārt I.Vītoliņa, saņemot balvu, teica paldies visiem senioriem, kuri atgriezās skolā.

Par pašaizliedzīgāko pasniedzēju nominācijā Zelta ieguldījums tika atzīta skolotāja no Madonas Māra Lilita Lapiņa. Nominācijas pieteikumā viņas audzēkņu grupa uzsvērusi – „Ja visi skolotāji būtu tādi, kā skolotāja Lapiņa, tad skolās nebūtu nesekmīgu vai grūti audzināmu bērnu!”. Balvas pasniedzējs izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis piebilda: „Latvijā ir izstrādātas piecas skolotāju kvalitātes pakāpes, un ar katru pakāpi skolotājs dara nedaudz vairāk, nekā no viņa tiek gaidīts. Un šovakar es redzu iespēju sestajai pakāpei. Skolotāja dara vairāk - saviem līdzcilvēkiem, senioriem, pagasta iedzīvotājiem. Tādējādi atklājot viņiem jaunu pasauli un iespējas.”

Nomināciju Spožākā atgriešanās saņēma Ciblas novada feldšere Zoja Policāne, kura, pateicoties jauniegūtajām prasmēm, cēlusi savu kvalifikāciju darba vajadzībām. Policānes kundzei pēc apmācībām vairs nav nepieciešams palīgs, lai pieslēgtos elektroniskajai veselības sistēmai, elektroniski aizpildītu pacientu talonus, sagatavotu atskaites u.c. Pasniedzot balvu, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka uzsvēra: „Mūžizglītība ir tukšs jēdziens, ja aiz tā nevar saskatīt cilvēku. Nominācijas ieguvējai jauniegūtās zināšanas turpmāk ļaus palīdzēt citiem.”

Nominācijā Amata meistars tika godināta Mazsalacas vidusskolas skolotāja Zane Luste, kura projekta laikā palīdzējusi apgūt datorzinības viskuplākajam senioru skaitam. Divu gadu laikā Zane apmācījusi teju 5% no novada iedzīvotājiem, sākot no saviem kolēģiem, līdz zemniekiem un biteniekiem. Balvu pasniedza Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa, norādot, ka „Mūsdienās, lai iesaistītos informācijas sabiedrībā, ir jāprot meklēt informāciju, jāprot izmantot datora sniegtās iespējas. Turklāt Eiropa noveco, tādēļ arī senioriem jāiet līdzi laikam un jaunajām tehnoloģijām. Tādēļ nepieciešami skolotāji, kuri šos seniorus māca un iedrošina.”

Par aktīvāko pašvaldību nominācijā Atbalsta punkts tika nominēta Jelgavas pilsētas dome, kuras teritorijā projektā piedalījies procentuāli lielākais senioru skaits no iedzīvotāju kopskaita – gandrīz 1500 jelgavnieku ir izgājuši Pieslēdzies, Latvija! kursus. Jelgavas pilsētas vārdā balvu saņēma Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna. Balvas pasniedzējs Eiropas gada pašvaldība 2013 uzvarētājs, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks akcentēja: „Arī pašvaldības pēdējos gados ir stipri mainījušās - kad es sāku strādāt, uz 100 cilvēkiem bija divi datori. Tagad mums var rakstīt e-pastus un arvien biežāk attālināti kārtot ar pašvaldību saistītos jautājumus”.

Virtuālās dzirksteles godu par aktīvāko jauno prasmju lietošanu saņēma Talsu novada seniors Uldis Druvmalis-Druvleja. „Dators ir laba lieta – piecas minūtes pasēdi un pusdiena pagājusi!” jokoja balvas saņēmējs, ikvienam novēlot: „Lai jūsu datoros nebūtu neviena vīrusa un arī pašiem laba veselība!” Savukārt balvas pasniedzēja, Lattelecom komercdirektore Kerli Gabriloviča „Šis ir Lattelecom sirds projekts, kur jūtam līdzi ikvienam projekta dalībniekiem, turam īkšķus par izdošanos. Īpaši priecājos par tiem, kas dara ko vairāk, piemēram, veido savas foto vai video arhīva kolekcijas, pēta radu rakstus un veido dzimtas koku – lai paaudžu mantojums neaiziet zudībā.”

Pretendentus nomināciju saņemšanai izvirzīja projektā iesaistītie skolotāji, audzēkņi, pašvaldības un apmācību organizētāji no visas Latvijas. Savukārt balvu saņēmējus noteica žūrija, kuras sastāvā ietilpa pārstāvji no atbalsta ministrijām – Labklājības, Izglītības un zinātnes ministrijām, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, LIKTA, Lattelecom u.c.

Jubilejas balva ataino Latvijas kontūru, kas vienlaikus ir arī projekta „Pieslēdzies, Latvija!” apmācību karte. Katrā balvā unikāli iestrādāts dzintars, atbilstoši vietai, no kurienes nāk balvas saņēmējs. „Visi balvu saņēmēji ir mūsu dārgakmeņi, kas piecu gadu garumā pieslīpējušies vienam mērķim – senioru dzīves kvalitātes celšanai, lai tie nejustos vientuļi, apmulsuši vai bezspēcīgi moderno tehnoloģiju piedāvāto iespēju priekšā,” uzsver balvas idejas autori scenogrāfe Liene Pavlovska un pasākuma režisors Juris Jonelis.

Lattelecom projekts Pieslēdzies, Latvija! tiek īstenots kopš 2008./2009.mācību gada. Līdz šim ar pašvaldību un skolu atbalstu apmācīti jau 20 tūkstoši senioru, kas ir divas trešdaļas no kopējo apmācāmo skaita. Projekta organizētāji iecerējuši līdz valsts simtajai gadadienai apmācīt vismaz 30 tūkstoši cilvēku visā Latvijā, lai palīdzētu tiem pārvarēt digitālo plaisu un pilnvērtīgi integrēties informācijas sabiedrībā. Sociālā iniciatīva ir kļuvusi par nacionāla mēroga projektu, ko atbalsta Labklājības, Izglītības un zinātnes ministrijas, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, Latvijas Pašvaldību savienība un Nodarbinātības valsts aģentūra.