Latvijā izdota viena no desmitgades izcilākajām biznesa grāmatām "Kapitāls 21. gadsimtā"
Latvijā izdota viena no desmitgades izcilākajām biznesa grāmatām "Kapitāls 21. gadsimtā"
08 | 12 | 2015
Latvijā izdota viena no desmitgades izcilākajām biznesa grāmatām "Kapitāls 21. gadsimtā"

Ar Lattelecom atbalstu latviešu valodā izdota  Parīzes ekonomikas skolas (Paris School of Economics) profesora, akadēmiķa Tomasa Piketī (Thomas Piketty) 700 lapaspušu biezā grāmata “Kapitāls 21. gadsimtā” (The Capital in the 21st Century), kas no 8. decembra pieejama grāmatnīcās. Pasaulē darbs augsti vērtēts gan uzņēmēju, gan akadēmiķu vidū. Arī vairāki ekonomikas eksperti un viedokļu līderi Latvijā grāmatu atzinuši par izcilu pienesumu biznesa literatūrai latviešu valodā.

“Pasaulē pārāk daudz bagātības, priekšrocību un ietekmes koncentrējas pārāk maz rokās. 1% pret 99%. Piketī norāda, ka brīvais tirgus nestrādā un zūd iespēja ikvienam čaklam un zinošam cilvēkam gūt panākumus. Arī Latvijā, kur kopš neatkarības atgūšanas ekonomikā toni noteikusi neoliberālā pieeja, socioloģiskie pētījumi rāda, ka tikai 0,4% iedzīvotāju var uzskatīt par turīgiem,” vērtē Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. “Kādu ceļu izvēlēsies Latvija? Tas ir mūsu pašu rokās. Iesaku izlasīt šo grāmatu un domāt līdzi. Kā teicis kāds klasiķis, revolucionāra pirmais pienākums ir izglītoties. Īpaši, ja mērķis ir mainīt valsti vai pasauli, ne tikai sevi un savus tuvākos.”

“Manuprāt, grāmatas būtiskākā atziņa ir – kapitālam ir primāra nozīme valstu un indivīdu labklājībā. Tāpēc arī Latvijā ir jāmeklē iespējas palielināt valsts un privāto kapitālu, jo tā loma labklājības un neatkarības nodrošināšanā nākotnē tikai pieaugs,” saka Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. “Plašā datu analīze palīdzēs uzņēmumiem un valsts sektora organizācijām saprast, cik būtiska lēmumu pieņemšanā un nākotnes modelēšanā ir izpēte. Meklējot jaunus, dzīvotspējīgus risinājumus, piemēram, nodokļu sistēmas izmaiņas vai investīcijas inovācijām, tie jābalsta loģiskos secinājumos, nevis retorikā par ieguvumiem vai zaudējumiem.”

“Līdzās ierastām statistisko datu rindām secinājumu atspoguļojumā autors izmantojis nezinātniskas metodes un salīdzinājumus, piemēram, bagātāko cilvēku topus žurnālos vai Džeinas Ostinas, Balzaka un citu klasiķu darbu citātus. Un tik tiešām, kāpēc gan lai uz notikumiem neparaudzīties arī no ekonomisko norišu skatupunkta, lasot mūsu pašu klasiķa Blaumaņa prozas darbus, piemēram, "Salnu pavasarī", "Purva bridēju", "Raudupieti", "Naudu zeķēs" vai "Skroderdienas Silmačos"? Ko tie stāsta par materiālās nevienlīdzības jautājumu Latvijā, par cenām, par mantojuma tiesībām vai sociālās migrācijas iespējām? Tajos atradīsim ne mazums spilgtu citātu par situāciju arī Latvijā. Ekonomika kā zinātne nav atrauta no dzīves, un Piketī to lieliski pierāda,” stāsta Agnese Rutkovska, Latvijas Bankas ekonomiste.

“Pasaules ietekmīgākie ekonomisti šo darbu jau gandrīz ierakstījuši ekonomiskās domāšanas kanonos, un vairums kritiķu domā, ka šī grāmata būs viena no šā gadsimta ietekmīgākām. Ja vēlaties iet līdzi ar attīstītas pasaules ekonomisko domu, iesaku to izlasīt,” saka Vjačeslavs Dombrovskis, domnīcas CERTUS direktors.

Investīciju baņķieris Ģirts Rungainis par grāmatu saka: “Ļoti interesants un nozīmīgs darbs, lai paskatītos plašā vēsturiskā un ģeogrāfiskā perspektīvā uz tautsaimniecības attīstību un tās ietekmi uz labklājību. Pieejamā veidā ļauj iepazīties ar un saprast  plašu un labi izpētītu materiālu vienuviet. Jāapkaro ir nevis pārticība un bagātība, bet nabadzība, kas rodas no postažas galvās!”

“Tomasa Piketī detalizētā analīze un vienkāršais izklāsts rada patiešām labu pamatu izpratnei par modernā kapitālisma šodienas realitātēm, kas jāsaprot gan politiķiem, gan uzņēmējiem, gan sabiedrībai kopumā, lai veiksmīgi plānotu un pieņemtu ilgtermiņa attīstību nodrošinošus lēmumus,” saka Jānis Grēviņš, RTU Rīgas Biznesa skolas (RBS) direktors.

Grāmatas centrā ir formula – ieguvums no kapitāla vienmēr būs lielāks par ekonomikas izaugsmes radīto labklājības līmeni. Tieši šīs sakarības provokatīvā analīze ļāvusi grāmatai kļūt par pavērsiena punktu ekonomiskajā domāšanā. Piketī darbs kļuvis par nozīmīgu pagriezienu ekonomikas literatūrā un ir Hārvarda Universitātes izdevniecības vēsturē visvairāk pirktais izdevums.

Grāmata „Kapitāls 21. gadsimtā” būs pieejama grāmatu veikalos “Jānis Roze” visā Latvijā. Lai sekmētu inovatīvu biznesa vidi, iedvesmojoties un mācoties no pasaules izcilākajiem talantiem, Lattelecom jau 10 gadus izdod nozīmīgas un aktuālas biznesa literatūras grāmatas (Martins Žaks „Kad Ķīna valdīs par pasauli”, 2011, Daniels Kānemans „Domā ātri, domā lēnām”, 2012, Rons Adners „Skaties plašāk”, 2013, Linda A. Hila, Gregs Brando, Emīlija Trūlava, Kents Lainbeks „Kolektīvais ģēnijs”, 2014 u.c.).