Elektroenerģijas nozares nozīmīgākie notikumi šogad

Elektroenerģijas nozares nozīmīgākie notikumi šogad
16/12/2020

Elektroenerģijas nozarei 2020. gads ir bijis izaicinājumu pilns. No pēdējās piecgades lielākajām cenu svārstībām līdz likumdošanas izmaiņām, kas skars gan ikvienu elektroenerģijas patērētāju, gan sociāli mazāk aizsargātās grupas – elektroenerģijas nozares šī gada aktualitātes apkopo Tet elektrības biznesa vadītāja Viktorija Ķirsone.

 

Laikapstākļu un Covid-19 ietekmē biržas cenu svārstības šogad piedzīvoja lielāko amplitūdu pēdējo piecu gadu laikā.  Aprīlī cenas biržā nokrita līdz pat 23,52 eiro/MWh, bet augustā sasniedza 43,41 eiro/MWh. Esam piedzīvojuši to, ka elektroenerģijas vienas stundas cena biržā ir bijusi negatīva, un stundas, kad uzkāpusi virs 200 eiro/MWh. Tomēr gads kopumā atkal pierādīja, ka ilgtermiņā produkts, kam cena piesaistīta elektroenerģijas cenai biržā, klientam būs izdevīgākais.

 

Novērojams, ka sabiedrībā izpratne par biržas cenā balstītu dinamiskās cenas modeli arvien pieaug. 75-80% no jaunajiem Tet elektroenerģijas klientiem un kopumā skatoties vairāk nekā divas trešdaļas no visiem Tet elektrības pakalpojuma lietotājiem izvēlas tieši izdevīgāko – biržas cenai piesaistīto modeli, jo zina, ka ilgtermiņā tas sniegs ietaupījumu.

 

Biržas cenas dinamisko modeli vispilnvērtīgāk var izmantot un ietaupīt, ja mājoklī ir uzstādīts viedais skaitītājs, kas pats ik stundu fiksē elektroenerģijas patēriņu. Šogad ļoti aktīvi ir turpinājusies elektroenerģijas skaitītāju nomaiņas programma, un jau 75% no visiem skaitītājiem Latvijā ir aizstāti ar viedajiem skaitītājiem. Līdz ar to elektroenerģijas patērētāji var saņemt precīzākus patēriņa datus, sekot līdz savām patēriņa tendencēm, pielāgot elektroenerģijas patēriņu biržas cenu izmaiņām, tādējādi ekonomējot, un arīdzan vienkāršot savu ikdienu, jo vairs nav katru mēnesi jāatceras par skaitītāja rādījumu nodošanu.

 

Elektroenerģijas tirgus kļūst arvien aktīvāks un arvien vairāk iedzīvotāju interesējas par savām iespējām un izdevīgākajiem nosacījumiem. Šogad Tet klientu skaits pārsniedza jau 100 000 klientu, pret iepriekšējo gadu sasniedzot vairāk nekā 20% pieaugumu.

 

Šogad pieņemtas arī vairākas likumdošanas izmaiņas, kas ietekmēs gala lietotāju maksu par elektroenerģijas lietošanu. Ietekmi uz ikkatra elektroenerģijas lietotāja rēķinu atstās izmaiņas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) cenā. No 2021. gada 1. janvāra katrā jaunajā rēķinā atrodamais OIK maksājums elektroenerģijas patērētājiem būs līdz pat 23% mazāks.

 

No 2021. 1. janvāra valstī stājas spēkā arī izmaiņas un uzlabojumi elektroenerģijas pakalpojumu atlaižu piemērošanai aizsargātajam lietotājam – daudzbērnu un maznodrošinātām ģimenēm, kā arī personām ar invaliditāti. Ja līdz šim gan aprēķina sistēmu, gan dažādu citu procesu dēļ sociālās atlaides saņēma apmēram 85 000 lietotāju, tad nākamgad valsts atbalstam jābūt pieejamam daudz plašākam aizsargāto lietotāju lokam. To veicinās vienkāršots un saprotamāks atlaižu aprēķins ar divu veidu atlaidēm – 5 eiro un 10 eiro mēnesī, kā arī šobrīd izstrādes procesā esošā atlaižu piešķiršana automātiski. Būtiski arī, ka turpmāk šādas atlaides varēs piemērot ne tikai viens, bet gan visi elektroenerģijas tirgotāji, tostarp arī Tet, līdz ar to iedzīvotājiem būs plašākas iespējas izvēlēties sev izdevīgāko pakalpojumu sniedzēju un vienlaikus saņemt valsts atbalstu.