Tet elektrības biznesa vadītāja Viktorija Ķirsone
Tet elektrības biznesa vadītāja Viktorija Ķirsone
20 | 12 | 2021
2021. gads elektroenerģijas nozarē: vienlaikus ar straujo elektrības cenu kāpumu iezīmējušās arī citas nozares pārmaiņas

Šī gada lielākās pārmaiņas elektrības biznesā saistītas ar straujo elektrības cenu kāpumu, tomēr vienlaikus bijuši arī citi notikumi, kas sevi pietiekami skaļi pieteikuši gan elektroenerģijas lietotāju, gan arī pakalpojumu sniedzēju pusē. Pārmaiņas pakalpojumos lielākoties ietekmējušas likumdošanas un patērētāju pieprasījuma izmaiņas, elektroenerģijas lietotājiem sniedzot plašākas iespējas. Aktuālākos nozares komentārus komentē Tet elektroenerģijas eksperte Viktorija Ķirsone.

 

2021. gadā ir pieredzēta vēl nebijusi augsta elektroenerģijas cena biržā, līdz ar to sabiedrība arvien vairāk sāk interesēties un izvērtēt savas iespējas elektrības norēķiniem. Ilgus gadus elektroenerģijas cenu galvenokārt ietekmēja laikapstākļi un resursu pieejamība, un atkarībā no viena vai otra faktora mainījās arī tā ietekme elektrības cenā. Pēdējos gados palielinājusies CO2 izmešu kvotu un resursu cenas, kā arī Covid-19 izplatības ietekme. Piemēram, jo augstāka gāzes cena, jo lielāka ietekme uz elektroenerģijas cenu un straujāks tās pieaugums. Savukārt Covid-19 atstāja ietekmi uz patēriņa apjomu. Šis bija nezināmais faktors, kā rezultātā notika pēkšņas un straujas izmaiņas, kas iepriekš nebija paredzamas. Tāpat šis gads apliecina, ka elektroenerģijas nozarē nekas nav konstants un viss var mainīties ne vien pa dienām, bet gan pa stundām.

Tieši tāpēc vairāk nekā agrāk elektroenerģijas lietotājus uztrauc viņiem piemērotākā tarifu plāna izvēle, kam nav vienas pareizās atbildes. Pēc ekspertu vērtējuma ilgtermiņā dinamiskais biržas cenas tarifu plāns klientam būs izdevīgāks, taču sev izdevīgāko vislabāk ir izvēlēties, ņemot vērā ģimenes paradumus, un ieinteresētību sekot tiem līdzi. No visiem Tet elektroenerģijas klientiem vairāk nekā 70% ir izvēlējušies dinamisko jeb elektroenerģijas cenai biržā piesaistīto pakalpojumu. Jauno klientu vidū to izvēlas vairāk nekā 90% elektrības lietotāju.

 

No 1. septembra plašākai sabiedrībai ir pieejamas lielākas atbalsta iespējas. Līdz ar izmaiņām likumdošanā sociāli aizsargātiem lietotājiem atbalstu elektroenerģijas izmaksu segšanai turpmāk var nodrošināt vairāki pakalpojuma sniedzēji ne tikai viens, kā tas bija līdz šim. Kā sociāli atbildīgs uzņēmums no šī gada oktobra šādu iespēju saviem klientiem piedāvā arī Tet. Tagad atbalsts ir automātiski pieejams daudzbērnu ģimenēm, trūcīgām un maznodrošinātām personām un tiem, kuriem ir I invaliditātes grupa vai viņu aizgādņi. Tā kā konkrētajām iedzīvotāju grupām vairs nav īpaši jāpiesakās šim atbalstam, jo atlaides piešķiršanas process norisinās automātiski, to saņem arī tie, kuri iepriekš šo atbalstu nesaņēma. Analizējot aizsargāto lietotāju datus, ir secināms, ka kopš brīža, kad valstī uzsākta jaunā sistēma, par 61% pieaudzis atbalsta saņēmēju skaits ar I grupas invaliditāti un ģimenes ar bērniem invalīdiem. Par 50% palielinājies atbalsta saņēmēju skaits daudzbērnu ģimenēm.

 

Lai nerastos situācija, kad elektroenerģijas lietotājs, kurš nav noslēdzis līgumu ar kādu no tirgotājiem, paliek bez elektrības, SIA Sadales tīkls regulāri organizē iepirkumu par pakalpojumu sniedzēju, kurš šādos gadījumos automātiski nodrošina pakalpojumu. No šī gada 1. aprīļa pēdējās garantētās piegādes pakalpojumu Latvijā nodrošina SIA Tet. Ņemot vērā elektroenerģijas cenas mainību, kas izraisījusi un turpina ietekmēt tirgus izmaiņas, tajā skaitā arī intensīvākas līgumu pārslēgšanas, pēdējās garantētās piegādes klientu skaits 2021. gadā ir piedzīvojis lielas svārstības.

 

2021. gadā savas pozīcijas elektroenerģijas tirgū nostiprinājis Tet, sasniedzot gandrīz 20% tirgus daļas. Ir redzams, ka Tet elektroenerģijas bizness turpina iepriekšējā gadā uzsākto straujo augšupeju gan pakalpojuma lietotāju, gan apgrozījuma ziņā. Piemēram, elektrības klientu skaits šī gada vienpadsmit mēnešos pieaudzis nedaudz vairāk par 30%.

 

2022. gadā līdzīgi kā šogad eksperti prognozē lielas svārstības biržas cenā, kas ietekmēs visus elektroenerģijas lietotājus. Valstiskā līmenī aktīvi tiek domāts, kā ātri un operatīvi risināt augstās elektrības cenas radīto ietekmi praktiski visās tautsaimniecības nozarēs un arī iedzīvotāju ikdienā.

 

Šobrīd valdībā ir panākta konceptuāla vienošanās par elektrības sadales izmaksu samazinājumu klientu rēķinos nākamajā gadā par 50% periodā no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim. Ministru kabinets ir pieņēmis lēmumu ar nākamā gada 1. janvāri samazināt elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) likmi par vismaz 65%. Kopumā Latvijā līdz ar Eiropas Savienības enerģētikas politikas jeb zaļā kursa uzsākšanas īstenošanu aizvien lielāka ietekme būs CO2 kvotu izmešu cenām. Tiek prognozēts, ka tās pieaugs, līdz ar to šajā kontekstā, iespējams, arī elektrības cenu kāpums. Tāpat jāņem vērā, ka šobrīd arvien vairāk sinhronizējamies ar Ziemeļeiropu un arvien būtiskāks kļūst atjaunojamo resursu ražošanas apjoms. Latvijā aktīvāk tiek plānota jaunu vēja parku būvniecība un saules paneļu uzstādīšana. Atjaunojamā enerģija ir videi draudzīgs risinājums un iespēja palielināt kopējo valstī saražotās enerģijas apjomu, taču jāatceras, ka atjaunojamās enerģijas ražošanas apjoms ir grūtāk prognozējams.