Tet Māris Sperga skaidro par riskiem datu glabāšanai mākonī
05 | 03 | 2024
Riski un priekšrocības uzņēmuma datu apstrādei un glabāšanai mākonī

Datu apstrāde un glabāšana mākonī vairs nav ekstra vai izņēmums, bet gan kļuvusi par ierastu praksi gan komercuzņēmumiem, gan valsts uzņēmumiem, kuri izmanto digitālos resursus un vēlas piekļūt saviem datiem jebkurā laikā un vietā. Ir jāapzinās, ka datu glabāšanai mākonī ir ne tikai priekšrocības, bet arī riski, tāpēc pakalpojuma sniedzēja izvērtēšana un izvēle ir īpaši būtiska. Kādi ir galvenie riski un kas jāņem vērā, lai pakalpojuma sniedzējs nepieciešamības gadījumā tos varētu efektīvi un ātri novērst, konsultē “Tet” Datu centru biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga.

 

Risks Nr. 1: Dati pazūd vai tiek bojāti

Viens no galvenajiem riskiem, kas saistīts ar uzņēmuma datu glabāšanu mākonī, ir datu zudums vai sabojāšana. Tas var rasties dažādos veidos, piemēram, servera kļūdas, cilvēcisku kļūdu vai krāpniecības rezultātā. Tāpēc ir īpaši būtiski uzņēmumiem izvērtēt mākoņpakalpojumu sniedzēju uzticamību, lai izvairītos no būtisku biznesa datu pazaudēšanas riska, kas var ietekmēt uzņēmuma darbību un reputāciju.

 

Risks Nr. 2: Datu noplūde

Uzņēmējdarbībā datu drošībai ir augstākā prioritāte. Neraugoties uz augstajiem drošības standartiem, izmantojot mākoņpakalpojumus, pastiprinās riski saistībā ar nelegālu piekļuvi privātiem datiem un sensitīvai informācijai. Nepietiekama aizsardzība vai vāja autentifikācija var sekmēt konfidenciālas informācijas un personīgo datu nonākšanu ļaundaru rokās.

 

Risks Nr. 3: Datu juridiskie jautājumi

Uzņēmumiem ir jāievēro stingri noteikumi attiecībā uz datu pārvaldību, īpaši, ja tie nodod savus datus trešajām personām. Ja dati tiek pārsūtīti pāri robežām, var rasties problēmas saistībā ar datu privātumu un konfidencialitāti, jo katrā valstī var būt atšķirīgi noteikumi attiecībā uz datu aizsardzību. Juridiskie aspekti, piemēram, datu īpašumtiesības un konfidencialitāte, ir jāņem vērā, lai novērstu iespējamus konfliktus starp uzņēmumu un pakalpojumu sniedzēju.

 

Mākoņpakalpojumu platforma, tāpat kā jebkura informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūra birojā vai datu centrā, ir jāaizsargā, tāpēc svarīgi saprast, kāda līmeņa aizsardzību nodrošina pakalpojuma sniedzējs, bet par ko jāparūpējas pašu spēkiem.

 

Lai riskus mazinātu, jāizvērtē pakalpojumu sniedzēji

Pirms izvēlēties atbilstošāko pakalpojuma sniedzēju, uzņēmumiem vērts apsvērt un izvērtēt, vai tā infrastruktūra ir droša, klientu dati ir izvietoti ģeogrāfiski rezervētos datu centros Latvijā vai ārpus tās. Jāizvērtē arī tas, vai pakalpojumu sniedzējs klientu datus izvieto rezervētās mākoņskaitļošanas platformās, kuras tiek uzturētas un pārvaldītas 24/7 režīmā.

 

Svarīgi noskaidrot, vai pakalpojumu sniedzējs ievēro Eiropas Savienības (ES) likumus un personas datu aizsardzības noteikumus.

 

Uzņēmumi var būt droši par tiem pakalpojumu sniedzējiem:

kuriem jau ir ilgstoša pieredze un reputācija tirgū;

kuri savā mākoņskaitļošanas platformā piedāvā plašāku funkcionalitāti un nemitīgi to attīsta;

kuri spēj nodrošināt resursu elastību un pieejamību, palielinot vai samazinot nepieciešamos IT resursus;

kuri nosaka konkurētspējīgu cenu, izmantojot mākoņpakalpojumu sniegtās priekšrocības;

kuri nodrošina iespēju integrēt vairākus mākoņus, balstoties uz to sniegtajām priekšrocībām.

 

Spēcīga datu aizsardzības stratēģija

Lai novērstu datu zudumu un nelegālu piekļuvi, ir nepieciešams izstrādāt stingras datu aizsardzības stratēģijas. Tas ietver regulārus datu dublēšanas un atjaunināšanas procesus, kā arī stingru datu piekļuves kontroli. Lai uzņēmumiem varētu nodrošināt konkurētspējīgas mākoņu skaitļošanas platformas un mūsdienīgus pakalpojumus, “Tet” pie platformu izstrādes, testēšanas un ieviešanas strādā trīs un pat vairāk gadu. Taču ar to process nebeidzas, ar to tikai sākas attīstība, jo, lai varētu sniegt konkurētspējīgus pakalpojumus, pie tiem ir jāstrādā katru dienu, investējot laiku, zināšanas un naudu.

 

Juridiskā pārvaldība

Lai risinātu juridiskos jautājumus, uzņēmumiem ir jānodrošina, ka viņu datu glabāšanas līgumi ar mākoņa pakalpojumu sniedzējiem ir rūpīgi izstrādāti un ietver visus nepieciešamos nosacījumus attiecībā uz datu drošību, atbildību un strīdu risināšanu.

 

Priekšrocības atrasties “mākonī”

Datu izvietošanai mākonī dod daudz priekšrocību, kuras mēs līdz galam vēl neesam izpratuši un novērtējuši:

lielāku IT resursu elastību un pieejamību, kas ļauj plānot un attīstīt savu infrastruktūru atbilstoši uzņēmuma ilgtermiņa un īstermiņa stratēģijai;

būtiski palielinās IT infrastruktūras pieejamības radītāji, jo “mākoņos” ir rezervēti ne tikai serveri, bet arī interneta un elektrības pieslēgumi neatkarīgos datu centros;

lai iegūtu nepieciešamās IT jaudas, nav jāinvestē iekārtās, kuras 3-5 gadu laikā noveco, nav jādomā par to uzturēšanu un utilizāciju;

nav jāinvestē IT infrastruktūras uzturēšanas speciālistos;

konkurētspējīgāku cenu, izmantojot mākoņu pakalpojumu sniegtās priekšrocības.

 

Ilgtspējīgi un energoefektīvi principi

Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozarē, datu centri ir vieni no lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem, jo izmanto aptuveni 3% no kopējā pasaules elektroenerģijas patēriņa, bet līdz 2030. gadam varētu patērēt jau 4%. Eiropas centienus pāriet uz zemu izmešu ekonomiku apliecina tas, ka datu centri ir iekļauti regulā 2020/852 par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai.

 

“Tet” jau ilgstoši strādā, lai ne tikai pēc iespējas efektīvāk mazinātu patēriņu, bet klientiem piedāvātu konkurētspējīgākus pakalpojumos. 2022. gadā noslēdzās vērienīgs tīkla reorganizācijas projekts, vairākas esošās iekārtas aizvietojot ar veiktspējīgākām un energoefektīvākām, kā rezultātā uzņēmuma elektrības gada patēriņš samazinājās par 2,5 GWh.

Lai mazinātu fosilās degvielas izmantošanu, “Tet” datu centros, 2023. gadā pirmie divi datu centri tika apgādāti ar videi draudzīgu sintētisko dīzeļdegvielu Neste MY.

Šogad uzņēmums turpina realizēt “zaļo kursu”, kas ir saistīts ar pāreju uz atjaunojamo elektroenerģiju, kā rezultātā “Tet” datu centru darbināšanai ir iegādājies 4,32 GWh zaļās enerģijas no Latvijas atjaunojamās enerģijas ražotājiem.

 

Savu laiku nokalpojušās iekārtas ir pasaulē visstraujāk augošā cieto atkritumu plūsma, kas rodas strauji pieaugoša pieprasījuma un īsāka produktu dzīves cikla rezultātā. Ņemot vērā, ka lielākā daļa elektrisko un elektronisko iekārtu satur vērtīgus metālus, apritīguma nozīme kļūst ļoti svarīga. Samazināt atkritumu apjomu var trīs veidos – lietot mazāk iekārtu, pagarināt to kalpošanas mūžu un nokalpojušās iekārtas atbildīgi utilizēt, sekmējot materiālu pārstrādi. “Tet” sadarbojas ar dažādām izglītības iestādēm un turpmākai izmantošanai nodod iekārtas, kas uzņēmuma drošības standartiem vairs neatbilst, taču joprojām noder inženierzinātņu praktiskai apguvei skolā. Iekārtas, ko nevar nodot turpmākai izmantošanai, tiek pārdotas vai nodotas utilizācijai.

 

Vairāk par “Tet” sniegtajiem mākoņpakalpojumiem - Tet Cloud.