
Latvijas kiberdrošības komanda atkal pierāda – arī maza valsts var būt liels spēlētājs globālajā kibertelpā. Latvijas komanda jau trešo gadu pēc kārtas ierindojusies starp pasaules piecām labākajām komandām. Šogad mūsu komanda, sadarbojoties ar Beļģijas un Luksemburgas ekspertiem, izcīnīja 4. vietu, tikai nedaudz piekāpjoties spēcīgajiem konkurentiem no Itālijas, Slovēnijas un ASV Kolorado Nacionālās gvardes. Vēl spilgtāk izcēlās Latvijas juridiskie eksperti, kuri triumfēja sarežģītajā kiberdrošības un starptautisko tiesību disciplīnā, ieņemot 1. vietu.
Kopvērtējumā pirmo vietu ieguva Vācijas un Singapūras apvienotā komanda, kam sekoja Polijas un Francijas komanda, bet trešajā vietā - Itālijas, Slovēnijas un ASV Kolorado Nacionālās gvardes komanda.
“Locked Shields” šogad atzīmēja savu 15. gadadienu un arī Latvijas komanda šajās mācībās tiek pārstāvēta no gandrīz pašiem pirmsākumiem. Kā stāsta Ronalds Mandelis, Zemessardzes kiberaizsardzības un elektromagnētiskās karadarbības bataljona komandieris: “Mēs skaidri redzam gan mūsu ekspertu izaugsmi, gan pozitīvo starptautisko sadarbību ar pasaules ekspertiem. Mūsu mācību partneri kļūst par pastāvīgiem partneriem arī citās mācībās un projektos. NATO CCDCOE pēdējos gados īpaši uzstāj, ka valstīm ir jāapvienojas multinacionālās komandās. Latvijas ekspertiem šogad bija izaicinājums startēt trīs valstu komandā, kas no sadarbības un komandķēdes organizācijas viedokļa ir vēl sarežģītāk. Bet mēs parādījām, ka spējam mobilizēties jebkurā situācijā un sasniegt labus rezultātus. Gatavošanos komanda sāka jau pagājušā gada septembrī, pulcējot personālu un veidojot komandas iekšējo struktūru. Liela uzmanība tika veltīta apmācību procesam. Mācījāmies no pagājušajā gadā pieļautajām kļūdām un zinājām, kas mums jāuzlabo. Ieguldītais darbs atmaksājās, tāpēc gribu teikt lielu paldies mācību dalībniekiem, kuri pielika roku un aizveda mūs līdz panākumiem.”
Kiberaizsardzības izcilības centra (NATO CCDCOE) organizētās mācības ir lielākās un tehnoloģiski progresīvākās kiberaizsardzības mācības pasaulē. Tajās šogad piedalījās 4000 dalībnieki no 41 valsts, kas apvienojās 17 starptautiskās komandās, lai reāllaikā aizsargātu datorsistēmas no intensīviem un sarežģītiem kiberuzbrukumiem, vienlaikus trenējot taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu kritiskās situācijās. Lai gan punktu skaitīšana palīdz novērtēt komandu sniegumu, galvenais šādu mācību mērķis ir veidot spēcīgāku un gudrāku kiberaizsardzību un starpvalstu sadarbību krīzes situācijās.
Katru gadu mācībās tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas, izaicinājumi un sadarbības mehānismi, kas atspoguļo mainīgo kiberdrošības vidi. Šogad īpaša uzmanība tika pievērsta mākslīgā intelekta izmantošanai, kvantu skaitļošanas scenārijiem un valstu starptautiskajai sadarbībai krīzes apstākļos.
„Šodienas apstākļos, kad kiberuzbrukumi var paralizēt veselas sabiedrības, mūsu aizsardzībai jābūt vienotai, elastīgai un nepārtrauktai. Mūsu kopējā kiberaizsardzība balstās sadarbībā un spējā pielāgoties. Komandas no visas pasaules šeit mācās, pielāgojas un attīstās kopā, veidojot noturīgu aizsardzību pret mainīgajiem draudiem,” norāda Kiberaizsardzības izcilības centra direktors Marts Noorma.
Komandas stājās pretī sarežģītiem kiberuzbrukumiem, kas vērsti pret virtuālajām sistēmām, aizsargājot nacionālās infrastruktūras elementus, tai skaitā elektroapgādes un 5G tīklus, satelītsistēmas un kaujas vadības platformas, ņemot vērā politisko spiedienu, dezinformācijas kampaņas un infrastruktūras krīzes. Veiksmīga aizsardzība prasīja ne tikai tehniskās zināšanas, bet arī juridisko jautājumu pārvaldību, stratēģisku komunikāciju un ātru lēmumu pieņemšanu.
“Locked Shields” kopš 2010. gada organizē Tallinā bāzētais NATO apvienotais Kiberaizsardzības izcilības centrs (NATO CCDCOE). Latvijā par mācību norisi atbild Zemessardzes Kiberaizsardzības un elektromagnētiskās karadarbības bataljons, kas šogad mācības rīkoja sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un tehnoloģiju uzņēmumu Tet.
Mācības tika īstenotas ar plašu nozares un akadēmisko partneru atbalstu, tostarp Accenture, Arctic Security, ATECH, AWS, BHC, Bittium, Booz Allen Hamilton, Clarified Security, Conducttr, CR14, Forestall, Fortra, FS-ISAC, HAVELSAN, Helheim Labs, IPS-Intelligence, Microsoft, Mnemonic, Openfactory Group, Palo Alto Networks, Rocket.Chat, SANS, ShellDot, Siemens, Singapūras Nacionālā kiberdrošības laboratorija, Skarleon, Solita, SpaceIT, Telsy un Turku Lietišķo zinātņu universitāte Somijā.