Meklēt tet.lv

Latvijas izcilie uzņēmumi iedarbina jaunu sadarbības formu – interešu kopienas

Lielākie Latvijas valsts kapitāla daļu uzņēmumi ievieš jaunu sadarbības veidu – interešu kopienas, plānojot kopīgiem spēkiem attīstīt inovāciju ekosistēmu, veicināt lielo datu izmantošanu, uzlabot pētniecības un attīstības rādītājus, kā arī rast risinājumus tehnoloģiska rakstura problēmām un izaicinājumiem. Par šo informēja kopienu vadītāji Latvijas izcilo uzņēmumu inovāciju forumā, kas 30. janvārī norisinājās jau ceturto reizi un ko rīkoja tehnoloģiju un izklaides uzņēmums SIA Tet.

Forumu atklāja Latvijas Republikas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, uzsverot pārmaiņu un sadarbošanos nepieciešamību. "Pasaule mainās. Mums tai ir jāmainās līdzi, mainot savu domāšanu, ieradumus un rīcību, lai no šīm pasaules attīstības tendencēm iegūtu. Valsts lielo uzņēmumu inovāciju forums ir piemērs tam, kā to darīt – sadarbojoties. Sadarbojoties un meklējot sinerģiju starp dažādu nozaru uzņēmumiem, rodas jaunas ekonomiskās iespējas un tas gan uzņēmumiem, gan mums kā valstij ir solis attīstības un izaugsmes virzienā. Turpiniet iesākto un esmu pārliecināts, panākumi neizpaliks!" – teica premjerministrs atklāšanas runā.

Savukārt Tet valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis kā piemēru minēja konkrētas jaunas un mūsdienu ritmam piemērotas darba metodes, kas jau tiek lietotas, biznesam transformējoties. "Uzņēmumā Tet ieviešam jaunas darba metodes, kas ir labi pazīstamas jaunuzņēmumu vidū – agile un DevOps. Lai šīs jaunās idejas apgūtu, ieviestu labāko praksi un sāktu pielietot mēs visi, arī Tet ir paradījušas kopienas. Mūsu uzņēmumā šobrīd tās ir četras un lielāka no tām ir dizaina domāšanas kopiena, kas palīdz radīt klientiem pēc iespējas draudzīgākus un ērtākus risinājumus un procesus. Interešu kopienu pieeju kā labo praksi mēs vēlētos ieviest arī plašāk, lai vēl vairāk uzlabotu sadarbību starp valsts kapitāla daļu uzņēmumiem un citām ieinteresētām pusēm".

Pasākumā piedalījās arī viesis no kaimiņvalsts Somijas – Ziemeļvalstu rūpniecības tīkla "Combient biznesa attīstības viceprezidents, Somijas informācijas sabiedrības attīstības centra priekšsēdētājs Ilkka Lakaniemi. Pēc viņa teiktā, izaicinājumi valsts uzņēmumiem ir līdzīgi gan Latvijā, gan Skandināvu valstīs, bet ir dažas pieredzē balstītas rekomendācijas, kas ir jāņem vērā. Piemēram, būtu vēlams, lai valsts kapitāla daļu uzņēmumu sadarbību koordinētu un uzraudzītu kāda neitrāla puse. Vērtīgi būtu ņemt vērā, ka šāda veida sadarbību atvieglotu ekosistēmas tehniskās platformas izveide, kas palīdzētu efektīvāk organizēt informācijas apmaiņu. Atzinīgi tika novērtēta interešu kopienu ieviešana, jo tieši šāda veida koncepts veiksmīgi darbojas arī citās valstīs.

Ar saviem stāstiem forumā uzstājas četras jaunizveidotās uzņēmumu kopienas: Inovāciju ekosistēmas kopiena, Lielo datu kopiena, Pētniecības un attīstības kopiena un Tehnoloģiju kopiena. Katrai no tām ir savi uzdevumi un mērķi. Inovāciju ekosistēmas kopiena plāno identificēt valsts kapitāla daļu uzņēmumu kopīgos izaicinājumus un risināt sadarbības praktisko un juridisko pusi. Lielo datu kopienas mērķis ir radīt labās prakses piemērus darbā ar lielajiem datiem un kļūt par vērtīgu kompetences centru valsts politikas veidotājiem, akadēmiskajam sektoram un uzņēmējdarbības videi. Pētniecības un attīstības kopienas uzdevums ir saprast, kāpēc R&D (research and development) rādītāji Latvijā ir zemākie Eiropas Savienībā, un atrast veidus, kā to risināt. Ceturtā, Tehnoloģiju kopiena vēlētos sakārtot IKT pakalpojumu struktūru, identificējot tehnoloģiska rakstura problēmas kopienas uzņēmumos un izvērtējot iespējamos scenārijus to risināšanai.

Detalizētāk iepazīties ar kopienu aprakstiem, darba kārtību un uzzināt par iespējām tām pievienoties var, apmeklējot šo lapu vai rakstot uz kopienu e-pastiem: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Pasākuma noslēgumā iniciatīvas vadība tika nodota nākamajam foruma organizētājam – Pārresoru koordinācijas centram.

Latvijas izcilo uzņēmumu inovāciju foruma iniciatīvas dalībnieki ir SIA Tet, SIA Latvijas Mobilais Telefons, AS Latvijas valsts meži, AS Latvenergo, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, VAS Elektroniskie sakari, VAS Latvijas Pasts, VAS Latvijas dzelzceļš, kā arī Pārresoru koordinācijas centrs un Ekonomikas ministrija.

Noskaties video par kopienu darbu: 

 

 

Publicēts 2020. gada 31. janvārī