Darbinieku vēlmes un vajadzības diktēs biroju nākotnes funkcionalitāti

Pandēmija veicinājusi būtisku cilvēku paradumu un darba organizācijas maiņu, kas vismaz lielā daļā uzņēmumu saglabāsies arī nākotnē, jo elastīga darba modeli darbinieki vēlas saglabāt arī pēc pandēmijas. Iepriekšējais gads ir parādījis, ka produktivitāti ir izdevies saglabāt un pat uzlabot, kā arī darba vietas izvēles iespēja veicina darbinieku motivāciju un lojalitāti uzņēmumam. Par to liecina gan pasaules aptauju rezultāti, gan Latvijas uzņēmumu pieredze un nākotnes biroja redzējums. Sagaidāms, ka lielai daļai uzņēmumu biroji pamatā kļūs par satikšanās, iedvesmas un ideju apmaiņas vietu. Par to vakar vebinārā tikās un diskutēja Tet Cilvēku un vides dienesta direktore Ingrīda Rone un Colliers darba vides risinājumu eksperte Olga Mihailova.

 

Colliers globālās attālinātās darba pieredzes aptaujas dati rāda, ka puse no respondentiem arī pēc pandēmijas vēlētos strādāt attālināti 1-2 dienas nedēļā, savukārt katrs piektais 3-4 dienas nedēļā. Tet darbinieku aptauja, kurā iesaistījās gandrīz divas trešdaļas uzņēmuma darbinieku, apliecina vēlmi vēl biežāk strādāt attālināti. No tiem, kam to ļauj darba pienākumi, 40% vēlētos strādāt attālināti 3-4 dienas nedēļā, 29% - 5 dienas nedēļā. Tikai 8% norāda, ka vēlētos strādāt tikai birojā.

 

Stāsta Ingrīda Rone, Tet Cilvēku un vides dienesta direktore: "Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, Tet darbinieki, kam darba pienākumi to atļauj, joprojām strādā no mājām. Taču jau zinām, ka arī pēc pandēmijas iepriekšējā formātā birojā vairs neatgriezīsimies. Darbinieki augstu novērtē elastīgo darba vidi, un 92% no tiem, kuriem to ļauj darba pienākumi, vēlētos turpināt strādāt arī attālināti pēc pandēmijas. Regulāri apzinām darbiniekus, ieklausāmies un ņemam vērā viņu vēlmes un vajadzības. Tādēļ šobrīd sniedzam brīvību izvēlē, kur organizēt savu darbu, un sniegsim iespēju arī strādāt attālināti no ārvalstīm līdz pat 3 mēnešiem gadā."

 

Kā nepieciešamo minimumu darbam birojā Tet noteicis 1-2 dienas mēnesī, kā arī noteiktas konkrētas darba laika stundas pēc Latvijas laika, kad darbiniekam jābūt pieejamam, pārējā laikā pieļaujot elastīgu darba laiku. Izvēloties strādāt birojā, kā būtiskāko Tet darbinieki norāda neformālas sarunas ar kolēģiem (59%). Arī Colliers pasaules dati rāda, ka cilvēki visvairāk no biroja dzīves ilgojas pēc iespējas sadarboties ar kolēģiem klātienē, kā arī nejaušām satikšanās reizēm. Tādēļ likumsakarīgi, ka biroju funkcionalitāte mainās, tam pamatā kļūstot par satikšanās, iedvesmas un ideju apmaiņas vietu, protams, saglabājot darba vietas tiem, kuriem mājās nav darbam piemērotu apstākļu.

 

Par pasaules pieredzi un aktuālāko biroju funkcionalitātē stāsta Olga Mihailova, Colliers darba vides risinājumu eksperte: "Organizācijas visapkārt pasaulei un arī Latvijā šobrīd meklē jaunu līdzsvaru darba vides jautājumos, un fiziskā darba vide – birojs, ir viena no būtiskākajām šī līdzsvara komponentēm. Runājot par biroja funkcionalitāti, tā mainās, mainoties pieprasījumam pēc aktivitātēm, kuras darbinieki vēlas veikt birojā. Biroja zonas organizācijas klientu uzņemšanai (recepcijas zona, klientu uzgaidīšanas zona, lielās reprezentatīvās pārrunu telpas) saglabājas tādas pašas vai samazinās. Zonas ar individuālajām darba vietām samazinās, zaudējot lielu daļu pieprasījuma. Savukārt zonas ar koplietošanas infrastruktūru – pārrunu telpas, projektu telpas, nelielas daudzfunkcionālas telpas ar tiešsaistes darba aprīkojumu – un zonas, kurās notiek aktīva darbinieku socializēšanās – virtuves, kafijas vietas, atpūtas stūrīši – strauji palielinās. Līdzsvarojot biroja funkcionalitāti, ir svarīgi atcerēties, ka dienas garumā darbinieki veic dažādas aktivitātes - gan individuālos uzdevumus, gan sadarbojoties ar kolēģiem vai klientiem. Zinot, kādas aktivitātes veic darbinieki un cik daudz laika viņi pavadīs birojā pēc pandēmijas beigām, organizācija var precīzāk izplānot savu nākotnes darba vidi."

 

"Arī mēs esam ceļā uz nākotnes biroju, kurā saglabāsies jau iepriekšējais aktivitātēs balstīta biroja koncepts, papildus nodrošinot jaunas iespējas visām lietotāju vajadzībām birojā – individuālās un klusās zonas individuālajam darbam un virtuālajām tikšanām. Ņemot vērā darbinieku vēlmes, mums būtiski radīt arī ērtu vidi neformālai komunikācijai," par Tet biroja nākotnes plāniem stāsta Ingrīda Rone.

 

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet ir pārliecinājies, ka elastīga darba organizācija strādā labi un var būt pat produktīvāka, jo darbiniekiem ir izvēles iespējas sava darba organizācijai starp biroju un mājām, kā arī balansam ar privāto dzīvi. Arī Colliers globālā aptauja liecina, ka pandēmijas laikā produktivitātes pašvērtējums apmēram pusei aptaujas dalībnieku ir paaugstinājies, savukārt vēl trešdaļai – nav mainījies. Šo tendenci apliecina arī Tet darbinieku aptauja, kā būtiskākos iemeslus produktivitātes pieaugumam norādot to, ka nav jātērē laiks ceļam uz un no biroja (82%), ir iespēja elastīgi plānot savu laiku un darbus (55%) un, attālināti strādājot, ir mazāk apkārtējo "laika zagļu" (52%).

 

Cilvēki joprojām jūtas saliedēti, bet saikne samazinās – rāda Colliers pasaules dati, vērtējot to, kā darbinieks izjūt saikni ar savu komandu. Savukārt 32% Tet darbinieku norāda, ka lojalitāte uzņēmumam augusi pēdējā gada laikā, kad lielākā daļa komandas strādājusi attālināti. 83% darbinieku atzīmē, ka elastīga darba vide ir labākais, ko Tet ir ieviesis pēdējā gada laikā.

 

Elastīga darba pieeja ir uzņēmumu jaunā realitāte. Kā to atbilstoši pielāgot, saglabājot darbinieku produktivitāti un piesaisti – tas ir teju ikviena uzņēmuma uzdevums, domājot par nākotnes darba organizāciju. Datos un pieredzē par šo tēmu Tet un Colliers eksperti dalījās vebinārā "Elastīga darba vide nākotnes vajadzībām", kura ieraksts skatāms šeit.

 

Colliers attālinātās darba vides aptaujā, kas norisinājās 2020. gada oktobrī un martā, piedalījās vairāk nekā 18 tūkstoši respondentu no 61 valsts. Tet regulāri veic elastīgas darba vides aptaujas un pēdējā no tām norisinājās 2021. gada februārī, kurā piedalījās 968 respondenti jeb 64% uzņēmuma darbinieku. Regulārā aptauju veikšana sniedz iespēju salīdzināt datus, vērtēt to dinamiku un atbilstoši pielāgoties pārmaiņām.