Skaudri un patiesi aculiecinieku stāsti par notikušo dokumentālajā filmā "Černobiļas skartie"

Pirms 35 gadiem Ukrainā notikusī kodolkatastrofa, kas šokēja visu pasauli, vēl šodien atstāj dziļus nospiedumus daudzu cilvēku dzīvēs. Ir tik daudz versiju, kas un kā īsti notika. Dokumentālā filma "Černobiļas skartie", kas Tet+ izklaides platformā būs vērojama no 13. aprīļa, ļauj ieraudzīt katastrofu no dažādām klātbūtnes perspektīvām. Acu liecinieku un glābšanas darbos iesaistīto atmiņas kā notikumu mozaīka no skaudrās un smagās pagātnes iegūst skumjas pārdomas šodien. Tet+ joprojām pieejams arī 2019. gadā HBO veidotais mini seriāls "Černobiļa", kas izpelnījās skatītāju un kritiķu sajūsmu par detalizēto un dokumentālo vides atspoguļojumu, iegūstot pat savā ziņā kulta seriāla statusu.

Pieminot liktenīgo katastrofu, 28. aprīlī plkst. 22:20 arī kanālā 360TV varēs skatīties dokumentālās filmas "Černobiļas skartie" pirmizrādi.

Černobiļas kodolkatastrofa 1986. gada 26. aprīlī bija lielākā tehnoloģiskā avārija cilvēces vēsturē. 35 gadus vēlāk filmas "Černobiļas skartie" (Back to Chernobyl) veidotāji kopā ar katastrofā izdzīvojušajiem atgriežas Ukrainas ziemeļu spoku pilsētā Pripjatā.

Savās atmiņās dalās vecākais inženieris, kurš piedalījās reaktora būvniecībā, slimnīcas ginekologs – dzemdību speciālists, sieviete, kura tolaik 11 gadus vecumā tika evakuēta no Pripjatas, kodolelektrostacijā strādājušais ugunsdzēsējs un virsnieks, kurš bija atbildīgs par radioaktīvo atkritumu izvešanu no reaktora teritorijas.

Daļa no filmas varoņiem pirmo reizi atgriežas savās izpostītajās mājās, kuras viņi atstāja pirms gadu desmitiem. Černobiļas katastrofas aculiecinieki skatītājiem uztic personīgus, dramatiskus un dziļi psiholoģiski traumatiskus stāstus, mēģinot radīt priekšstatus par kopainu, kas notika šajā vēsturiskajā laikā un vietā, kā arī atklāj savu lomu notikumos.

Mūsdienu pasaulē ir tūkstošiem cilvēku, kuri ir zināmi kā Černobiļas kodolkatastrofas seku likvidētāji. Viņi ir pieredzējuši šokējošus skatus, riskējuši ar savām dzīvībām un joprojām cieš no neatgriezeniskām veselības problēmām. Tolaik viņi varonīgi cīnījās ar neredzamu ienaidnieku un, iespējams, šis bija krietni briesmīgāks nekā citi līdz šim zināmie ienaidnieki. Cīnījās – un uzvarēja! Katrs no šiem drosmīgajiem cilvēkiem pielika savu roku, lai apturētu radiācijas izplatību tālāk pasaulē, kas draudēja izraisīt miljoniem nāves gadījumu, veselības likstu un izpostītas cilvēku dzīves.

Filmas režisors ir Gruzijā dzimušais un pašlaik Izraēlā dzīvojošais Romāns Šumunovs (Roman Shumunov), kurš vairākkārt ir nosaukts par vienu no daudzsološākajiem Izraēlas jaunajiem režisoriem. Viņa dokumentālā debija 2016. gadā bija filma "Babilona sapņotāji" – tā atklāja DocAviv Starptautisko filmu festivālu un ieguva pirmo vietu. 2018. gadā Romāns Šumunovs izveidoja spēlfilmu "Šeit un tagad", kas apbalvota ar Ofīra balvu – to var pielīdzināt Izraēlas Oskaram. Ar savu trešo filmu "Černobiļas skartie" 2020. gadā Romāns atgriezās pie dokumentālā kino. Šīs filmas scenārija autors ir Saimons Šekters (Simon Shechter), operatori Ronens Kruks (Ronen Kruk) un Pāvels Lipa (Pavel Lipa).

Noskaties filmas "Černobiļas skartie" tīzeri:

Černobiļas notikumi un to dažādie ekranizējumi bijušās Padomju Savienības teritorijā esošo valstu, tajā skaitā Latvijas skatītājiem ir īpaši tuvi un saistoši. Kāds pats atminas senos notikumus, kādam to ir stāstījuši vecāki un vecvecāki. Padomju laika dzīvi domās atgriež arī filmās un seriālos redzamā arhitektūra, vide un interjers. Filmas "Černobiļas skartie" un seriāla "Černobiļa" noskatīšanās ievedīs nostalģiskās atmiņās, kam ļauties vienu nedēļas nogali un pēc tam atskārst, cik labi, ka tas viss ir aiz muguras.

Jaunā Tet+ izklaides platforma, kas aizstāj Shortcut lietotni, ir Baltijā pirmā pasaules līmeņa televīzijas, filmu un seriālu platforma. Tet+ ļauj katram skatītājam pašam izvēlēties savām interesēm un vajadzībām piemērotākos TV kanālus no vairāk kā 70 kanālu plašā piedāvājuma, kā arī tos apvienot ar filmu un seriālu straumēšanas pakalpojumu. Tāpat kā Shortcut, arī Tet+ joprojām saglabā atsevišķa filmu un seriālu abonementa izvēles iespēju, kā arī nodrošina atsevišķu jaunāko kino filmu nomu.

 

 

Publicēts 2021. gada 8. aprīlī.

 

Meklēt tet.lv