Degošais
images/tet-ko-skatities/seriali/serials-degosais-burning-bush.jpg
Degošais

Prāva sasniedz kulmināciju, pavelkot simbolisku līniju zem čehoslovāku sapņa par "demokrātisku sociālismu", kas nekad nepiepildījās. Pēc 20 gadiem Jana Palaha nāve iedvesmojusi jauno studentu paaudzi uzsākt protestus.

Skaties Shortcut Films
Seriāls

Seriāls "Degošais"

Pie Latvijas skatītājiem beidzot nonācis 2013. gada vēsturiskais stāsts, kura saturs mums būs gana tuvs. Seriāls "Degošais" stāsta par notikumiem neilgi pēc Prāgas pavasara, par pirmo nopietno sacelšanos, kas sāka palēnām graut dzelzs priekškaru. Ar HBO atbalstu šo čehu seriālu veidojis plaši atzīts Austrumeiropas kino autoru ansamblis.

Nav noslēpums, ka mūsu skatītājiem patīk vēsturiskas drāmas. It sevišķi tās, kas runā par mūsu pagātnes rētām. Lai gan stāsta darbība risinās Čehoslovākijā, viss politiskais fons mums būs labi izprotams, jo pusgadsimtu kopā bijām diezgan cieši vienoti kroplīgā politiskā veidojumā, kuru pārvaldīja Padomju Savienība. Tomēr labā ziņa ir tā, ka miniseriāls «Degošais» ir izdevies ne tikai kā vēstures detalizēts atstāstījums.

"Degošais" savu stāstu meistarīgi sāk jau titru sekvencē. Dokumentāli melnbalti kadri ar jauniešiem, kas dejo rokenrola ritmos, pakāpeniski nomainās ar asiņainiem, tikpat jauniem cilvēkiem Prāgas pavasara laikā, kuri piedalījās protestos pret sarkanās armijas tankiem. Prāgas pavasaris tika apspiests, bet dramatiskā sižeta ievadā kāds jaunietis aplejas ar diviem spaiņiem benzīna un aizdedzinās. Viņš ir Jans Palahs, kurš pēc dažām dienām no smagajiem apdegumiem mirs slimnīcā. Komunistiskā partija viņu apvaino kā sajukušu prātā, bet visai Čehoslovākijai viņš kļūst par nepakļaušanās simbolu.

Stāsta turpmākā darbība dinamiski seko veselai virknei varoņu – Palaha ģimenei, policistiem, kuri izmeklē lietu, totalitārās varas pārstāvjiem (kurus Latvijā dēvētu par čekistiem) un jaunas juristes Dagmāras Burešovas ģimenei. Daiļā un nenoliedzami šarmantā rudmatainā juriste uzņemas neiespējamo misiju. Iesūdzēt tiesā kādu partijas funkcionāru, kurš pazemojoši izteicies par Janu Palahu, un pieprasīt viņa publisku atvainošanos. Tikmēr studentu organizācija plāno atsākt nemierus, bet no pretējās puses Čehoslovākijas komunistiskā kliķe visiem spēkiem cenšas stabilizēt situāciju, jo, ja viss pārāk izies no kontroles, tad PSRS pārņems pilnīgu varu valstī. Tādējādi izveidojas neviennozīmīga cīņa. Ar retiem izņēmumiem neviens varonis nav tikai melns. Daži no viņiem cīnās par līdzīgu mērķi, tikai vairāk ņemot vērā esošo realitāti.

Lai gan izklausās, ka seriāls ir viens vienīgs vēsturisku un politisku līkloču piedzīvojums, tā gluži nav. Jebkuras attiecību un lēmumu pieņemšanas nianses ir balstītas vispārcilvēciskās pārdomās, šaubās un jūtās. Piemēram, tēvs, kurš piekrīt sadarboties ar varu, to dara savas meitas glābšanas dēļ. Lai gan mīlasstāsti gluži nav «Degošā» centrālie temati, tomēr apslēptas jūtu nojausmas vai cilvēku ikdiena ienāk sižetā, padarot varoņus ne tikai par vēstures perioda politiskiem cīnītājiem, bet dzīviem cilvēkiem visā šī vārdu savienojuma pilnībā.