Meklēt tet.lv

Maiņa
images/tet-ko-skatities/filmas/filma-maina-the-shift.jpg

Stāsts par vienu nakti jauna taksometra vadītāja dzīvē. Jeb atmosfērisks vienas nakts brauciens cauri Rīgai, kas skatītājiem paver durvis uz pilsētas daļu, kura ikdienā nav pieejama skatam no ārpuses - mūsdienu Rīgas it kā neredzamo kriminālo pusi.

Skaties Shortcut Premiere

Ideja no Sarajevas

Režisora Reiņa Kalviņa filma "Maiņa" esot balstīta uz dokumentālām sarunām ar Latvijas taksometru vadītājiem. Lai gan pēc filmas anotācijas varētu spriest, ka noziedzības, bandītu un asiņu te netrūks, tik traki gan nav. Izrādās, taksistu naktsdzīve ir mazāk bīstama un mazāk aizraujoša nekā tie stāsti, ko pašam nācies dzirdēt no šīs profesijas ne tiem lielīgākajiem pārstāvjiem. Kā teicis Kalviņš, viņam ideja par šo filmu radusies, dzīvojot Sarajevā, kur nācies reizēm pārvietoties arī ar nelegālajiem taksometriem. "Paralēli Latvijas medijos parādījās virsraksti par taksistu savstarpējo rēķinu kārtošanu Rīgā un teritoriju sadalījumu pasažieru uzņemšanai lidostā. Sākotnēji izklausījās gandrīz neticami, ka Rīgā 21. gadsimta sākumā vēl pastāv šāds burbulis, kuru nav skārušas pārmaiņas un kur faktiski valda deviņdesmito gadu principi. Interesanti likās doties atmosfēriskā vienas nakts braucienā cauri pilsētai no šāda skatupunkta. Savā ziņa filma ir veltījums tai pilsētas daļai, ar kuru saskaras taksisti, bet kas nav īpaši atvērta skatam no ārpuses," saka filmas režisors.

Cēloņi un sekas

Filma parāda - lielākoties visas nelaimes jau ceļas no cilvēka paša ne tām pareizākajām izvēlēm un likumsakarībām, kas no šiem lēmumiem izriet. Tā nu filmas galvenajam varonim Marekam no mašīnas tiek nozagta nauda, kuru viņš ir parādā priekšniekam par sasisto mašīnu. Viņam pēc iespējas ātrāk jāatpelna nozaudētais. Bet Mareks ignorē nerakstītos taksistu pasaules likumus un, tuvojoties rītam, nozagtā nauda vairs ne tuvu nav viņa lielākā problēma. Sižeta līkloči tik vazā Mareku pa Rīgas ielām, pa šaubīgiem iestādījumiem, notiek tikšanās ar ne mazāk šaubīgiem tipiem… Līdzpārdzīvojuma par galvenā varoņa rīcību gan īsti nav, jo tā, kā rīkojas viņš, tā neviens normāls pilsonis nerīkotos. Bet taksistu ikdienā, kas mums no ārpuses nav redzama, tak viss ir savādāk, mēģina mums iestāstīt filmas veidotāji.

Skatītāju viedokļi

Beta Beidz, TV raidījumu vadītāja

"Filma ir kaut kas svaigs. Prieks redzēt spraiga sižeta filmu, kas nav par kara tēmu un norisinās mūsdienās. Uzslava galvenās lomas atveidotājam par spēju pateikt tik daudz brīžos, kad netiek teikts nekas. Arī citi tēli, kas parādās filmā, kalpo par lielisku sabiedrības spoguli."

Anta Aizupe, aktrise

"Mani ļoti aizrāva galvenā varoņa Edgara Ozoliņa aktierdarbs, un, ja ir labs aktierdarbs, tas vienmēr iet roku rokā ar labu režisora un scenārista darbu. Ļoti patika operatora darbs. Skatoties filmu, šķiet – vai tiešām tādas lietas notiek mūsdienās? Jā, notiek. Noteikti kādu laiku citādi skatīšos uz taksistiem, kā arī novērtēju viņu darbu. Novērtēju arī savu darbu un savu dzīvi – ja man iepriekš likās, ka šajā nedēļā bija daudz sliktu brīžu, tad pēc filmas noskatīšanās tas viss liekas sīkums."

Oskars Lepers, radio personība

"Papildinot filmas tēla Gunta citātu "Naudai un pātariem patīk, ja tos skaita!", kinofilmām patīk, ja tās skatās. Un prieks ir skatīties kvalitatīvu kino. Reinim Kalviņam savā debijas filmā "Maiņa" ir ne tikai izdevies notvert naksnīgo Rīgas atmosfēru, bet arī, izmantojot pilsētas pelēkos toņus, paspilgtināt galvenā varoņa Mareka mēģinājumus rast risinājumus paša radītajām problēmām."